środa, 31 października 2018

31 października - HALLOWEEN


Halloween – zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp.

Zwariowałaś? Halloween to zło! Okropne! To święto diabła! Dziwne! Ściągniesz szatana na siebie! 
PYTAM DLACZEGO!?
Nie raz podobne słowa słyszałam na temat Halloween od innych kiedy usłyszeli, że co roku obchodzę to święto! Ciekawe mają poglądy, a przecież nasze polskie Zaduszki mają bardzo podobną genezę! Każdy, kto choćby w szkole czytał Mickiewicza, na pewno miał okazję poznać obrzędy zaduszne zwane Dziadami (lektura jedna z niewielu z gwiazdką obowiązująca do matury). W całej Polsce ludzie wierzyli, że w noc poprzedzającą Dzień Zaduszny dusze zmarłych odwiedzają swoje domostwa. Zostawiano nawet dla nich otwarte na noc drzwi, a na stołach – jedzenie, by duchy mogły się posilić. Taka jest historia i tradycja tych świąt i to, że Halloween nie jest świętem słowiańskim, to jednak bardzo blisko mu do słowiańskich Zaduszek. I niech mi nikt nie mówi, że teraz pogańskich świąt się nie obchodzi... Ja obchodzę i się tego nie wstydzę! Przecież kultywujemy choćby wróżby andrzejkowe. Dalej! Wśród bożonarodzeniowych kolędników chodzi śmierć, diabeł i turoń…. Mnóstwo obrzędów ludowych zachowało elementy pogańskie do dzisiejszych czasów. Zresztą po co to robić? – pewnie z wiele was powinno się zastanowić…. To są przecież nasze korzenie, które warto znać – choćby z ciekawości. Historia wciąż spotyka się ze współczesnością, bo trudno bezpowrotnie odciąć się od tradycji narodu. Ludzie w Polsce mają bardzo dziwne podejście do historii… to tak jakby ktoś zabronił sięgania po utwory z okresu romantyzmu – Mickiewicza, Słowackiego, Goethego czy innych pisarzy – tylko dlatego, że jest tam pełno zjaw, duchów, upiorów i pogańskich obrzędów…. Byłby to totalny absurd! Zachowajcie, na miłość boską, jakiś rozsądek i pilnujcie własnego nosa nie znając historii, bo jednym wypominacie, że obchodzi Halloween i go karcicie, a sami obchodzicie święta, które również można byłoby uznać za niestosowne!
Krótkie podsumowanie: Cudze święta karcicie nie znając swoich „obyczajów” świąt obchodzonych z tradycji! Następnym razem 2 razy się zastanówcie zanim coś powiecie na ten temat!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz